A PVC és a linóleum padlók számtalan előnnyel rendelkeznek, azonban van egy, de tényleg csak egyetlenegy hátrányuk. Viszonylag gyorsan kopnak és ettől felületük csúnya lesz.

Önnek is gondot okoz a kopott PVC padló?

Ha már tapasztalta, vagyis a padló felülete kopottas, fátyolos, akkor még időben vagyunk, tudunk segíteni. Ha a padló felületének felső rétegéről a minta lekopott, és az alap látszik, esetleg már lyukasra kopott, akkor a takarítás, felújítás, felületvédelem technológiájával már nem tudunk segíteni, feltehetően cserélni kell. Természetesen még ekkor sincs késő, mert tanácsadással tudunk segíteni annak érdekében, hogy megfelelő kopásállóságú anyagot válasszon, a kivitelezésnél ne történjenek olyan hibák, amik a következő burkolat idő előtti elkopásához vezethetnek.

Ha PVC és Linóleum padlóját szeretné szakszerűen, és hatékonyan megvédeni az idő előtti elkopástól – és ami talán ennél is fontosabb – folyamatosan csodálatos matt-, selyem-, vagy magas fényben pompázni, forduljon hozzánk bizalommal.

Mikor kell a felületvédelmet elkészíteni?

A felületvédelmet a PVC, linóleum padló lerakásakor kell legelőször elvégezni.
Mindaddig, amíg a PVC vagy linóleum padló felső „kopó” rétege le nem kopott, addig soha nincs igazából későn, de legjobb a kopás megkezdődését megelőzni, ezért az új PVC padló védelmére is gondot kell fordítani, mondhatjuk, erre kell a legnagyobb gondot fordítani. Nem elegendő akkor, amikor a kopásnak, sérülésnek már szemmel látható jelei vannak.

Ha a padló még nem kopott, nem is fátyolos, akkor érdemes igazán a védelemmel foglalkozni annak érdekében, hogy megőrizzük újszerű állapotát. Az új padló védelmével lehet a legnagyobb a nyereségünk, hiszen a padló így marad meg az igazi, újszerű állapotában.

A kivitelezés során melyik az az időpont, amikor a padló védelmét el kell készíteni?

Ez nagyon nem mindegy.
Kezdjük azzal, hogy mikor kell a PVC padlót lerakni. Ez legyen a kivitelezési munkák sorában a költözés előtt a legutolsó munkafolyamat. Előzze meg minden kivitelezési munka, a festés, álmennyezet szerelés, gépészeti, és elektromos szerelvényezés, világítótestek felszerelése, párkányok felrakása, függönytartók felszerelése - tehát minden.
Előzze meg a durva, és a pipere takarítás, és ha mindez elkészült, akkor következzen az aljzat kiegyenlítés, és a padló lefektetése.

A padló lefektetését követően, még a költözés megkezdése előtt készüljön el a felületvédelem, és a polírozás is.
Ha ez valamiért nem valósítható meg, (pl. a helyiségben álpadló készül (szerverterem, vezérlőterem, műszerterem), vagy a helyiség technológiai terület (gépterem, műtő, laboratórium) célját szolgálja, és több kivitelezési munkát csak az álpadló, ill. a burkolat elkészítése után lehet elvégezni) akkor a padlót a lerakást követően el kell látni felületvédelemmel, és a munkák folytatása előtt lépésálló fóliából vagy hullámpapírból, esetleg kartonpapírból készült és rögzített takarással kell ellátni, így kell megvédeni a durva mechanikai behatástól és a portól, ami a technológiai eszközök, gépek behordásakor, és a szerelési munkák végzésekor érhetik.

 

Mennyire tartós a védőréteg, van-e vele további teendő?

1. A védőréteg tartóssága alapvetően a használat jellegétől, és intenzitásától függ. Az üzemeltető legtöbbet azzal tud tenni, ha gondoskodik a rendszeres, és szakszerű tisztításról. Ez rendkívül egyszerű, itt a szakértő tisztításnál arra gondolunk, hogy ne használjanak semmi olyan anyagot, vagy módszert, amelyek kárt okozhatnak, vagyis a takarítás során ne használjunk agresszív eljárásokat, pl. erősen savas, vagy erősen lúgos tisztítószereket.

A takarítás során tulajdonképpen semmi bonyolult, vagy különleges eljárást, technológiát nem kell alkalmazni. A lerakódott port elsősorban a száraz, vagy impregnált feltörléssel kell eltávolítani. Láthatjuk, ilyenkor a takarítás még vizet sem igényel, rendkívül gyorsan, és környezetkímélő módon lehet takarítani. Vizes – azon belül is nyirkos – feltörlésre általában akkor van szükség, ha a padlón valamilyen folt keletkezik ide értve az esős, latyakos időjárást is.

A takarításnál a hangsúly elsősorban a gyakoriságon van. A padlót leginkább a por, és más behordott mechanikai részecskék károsítják. A lerakódott por karcolja, súrolja felületet, a járás hatására úgy viselkedik, mint ha folyamatosan csiszolóvászonnal dolgoznánk a felületen. A súroló hatás - természetesen - karcolja, koptatja a felületet, ezért a port rendszeresen el kell távolítani. Itt is, mint minden más takarítási eljárásnál arra kell törekedni, hogy minél kíméletesebb módszerekkel, minél gyakrabban avatkozzunk be. A padozat védelme során nagyon nagy szolgálatot tesz a bejárattoknál kialakított szennyfogó zóna.

 

2. A védőréteg a használat során persze megkophat, de ez nem jelent problémát, mert nagyon egyszerűen felújítható. Amennyiben a védőréteget az elkészítés során a technológia pontos betartásával, és a megfelelő 5 rétegben készítették el, akkor a megfelelő felújítószer alkalmazásával szóróradírozással, (UHS, vagy normál polírozással) felújítható. Ez egyszerű, gyors, és költségkímélő eljárás. További előnye, hogy a területet az eljárás idejére nem, vagy csak nagyon rövid időre kell kivonni a használatból.

Ha az üzemeltető figyelemmel kíséri a padló állapotát, és a védelmet elkészítő szakcéggel együttműködve időben elvégezteti a megkopott védőréteg felújítását, akkor a padozat újszerű állapota lényegében állagromlás nélkül korlátlan ideig megőrizhető.

 

3. Ha a védőréteg a tartós, intenzív használattól annyira lekopott, hogy felújítása már nem lehetséges, új bevonatot kell készíteni. Ennek gyakorisága, és hatóköre sok mindentől függ. Az szinte teljes bizonyossággal állítható, hogy az első védőréteg szakszerű, és megfelelő rétegszámú elkészítése esetén szakszerű takarítás mellett biztosan nem kell a teljes objektum, teljes padozatán a védőréteget újra elkészíteni a következő alkalommal. Mivel az egyes helyiségek használatának intenzitása eltérő – a kevésbé intenzíven használt padozatok védőrétege nagyon sokszor felújítható, ezért új bevonatot csak abban a néhány helyiségben – és ezeknek is csak azon részeit kell készíteni, ahol a használat a legintenzívebb. Ilyenek lehetnek a külső- és belső ügyfélszolgálati helyiségek, titkárságok, fénymásoló, nyomtató helyiségek, közlekedők, ezen belül is a bejáratok, illetve ezek környéke stb. Ez azt jelenti, hogy a padozat jó állapota nagyon költséghatékonyan megóvható.

Ebben tudunk segíteni Önnek. Hogyan?

A padlót védőréteggel látjuk el.

Hogyan készül a padozatot védő réteg?

1. A padozaton alaptisztítást végzünk.

  • Ha új a padló anyaga, akkor eltávolítjuk róla a gyártáskor ráhordott viasz réteget, és a lerakáskor rárakódott port, és más építési szennyeződéseket, maradék anyagokat.

  • Az alaptisztítással minden szennyeződést, oda nem való anyagot el kell távolítani, és a tisztítás eredményeként a padló vissza kell, hogy nyerje eredeti színét, és árnyalatát. Az alaptisztítás eredményeként a PVC és linóleum padló teljesen homogén, a sérülések, karcolások nem látszódnak, mert a szennyeződést eltávolítottuk belőlük.

  • Ha a PVC vagy a linóleum használt, akkor az alaptisztítással eltávolítjuk az esetleg korábbi védőréteg maradványait, és a szennyeződéseket. Itt különös gondossággal járunk el, mert a korábbi használattól keletkezett sérülések, kopások bemélyedések megteltek szennyeződéssel, sőt gyakran különböző foltok, ragasztóanyagok is vannak a felületen.

2. Következő lépés a felületet semlegesítése, és szárítása.

A nem megfelelően semlegesített, és nem kellőképpen kiszárított padozaton a bevonat nem lesz megfelelő minőségű, rövidebb-hosszabb idő után hibák jelennek meg a felületen.

3. A védőréteget polimer védőanyagból készítjük.

Ebből 2 alapozó-, és 3 fedőréteget hordunk fel a felületre. Az egyes rétegeket vékonyan hordjuk fel, közte megfelelő száradási időt tartunk. Csak a megfelelő mennyiségben, rétegenként vékonyan felhordott, és kenéssel készített védőréteg látja el funkcióját. Az 5 rétegnél kevesebb, vastagon felkent, és öntéssel készített padlóbevonat nem megfelelő minőségű.

4. A padozat polírozása

Az elkészített bevonatot a megfelelő eljárással polírozzuk, keményítjük annak érdekében, hogy a védőréteg tartósabb legyen, az igénybevételnek jobban ellenálljon.

A védőréteg előnyei:

  • hosszú távon megvédi a PVC és linóleum padlót a kopástól,

  • miközben könnyű takaríthatóságot tesz lehetővé,

  • a por, és más szennyeződések nem halmozódnak fel a padló mélyedéseiben, és réseiben,

  • és a padló magasabb esztétikai értékével a használóinak kellemes közérzetet biztosít.

Kapcsolódó cikkek, melyeket érdemes elolvasnia:

Ne kövesse el ezeket a tipikus padozattisztítási hibákat!

Miért kell egy padozatot ápolni, gondozni?

Meg tudom akadályozni a burkolat kopását, ha eléggé kemény felületű burkolóanyagot választok?