Az elektronikai iparban gondoskodni kell a gyártóhelyiségek elektrosztatikus feltöltődés elleni védelméről.

Vagyis a helyiségben keletkező összes feltöltődést el kell vezetni a földelési rendszeren annak érdekében, hogy ne keletkezzen elektromos kisülés. Az elvezetés egyik fontos közege a vezetőképes padló, ami csak akkor képes betölteni funkcióját, ha gondoskodnak róla, hogy megtartsa ezt a képességét.

Az ESD védelem gondos karbantartást igényel

A gyártócsarnokokban leggyakrabban műgyantát, számítástechnikai helyiségekben inkább PVC -t használnak. Mechanikai védelmükről gondoskodni kell, mert – mivel puha burkolatok - a karcolásokkal, és koptató hatásokkal szemben kevéssé ellenállóak.

A padló karbantartásával kapcsolatban mindég kettős igény jelentkezik. Egyrészt biztosítani kell a folyamatos tisztaságát, másrészt meg kell őrizni a vezetőképességét is. A tisztaság megteremtése, és fenntartása, a pormentesség igen lényeges például egy mikroelektronikai üzemben, vagy szerverteremben is, hiszen a gyártás, üzemelés biztonságának alapfeltétele a pormentes környezet.

Egyik szempontban sem lehet kompromisszumot kötni, így könnyen belátható, hogy az üzemeltető, és a takarító felelőssége igen nagy: végső soron a gyártás, és a működés biztonsága múlik munkájuk szakszerűségén, és alaposságán. Másképp fogalmazva: meghatározó szerepe van annak, hogy a megbízottak alapos, és átfogó tisztítás-technológiai felkészültséggel, és jártassággal rendelkezzenek.

Tudniuk kell továbbá azt is, hogy a padozat állagát, és vezetőképességét hosszú időn át csak védőréteg kialakításával biztosíthatják és őrizhetik meg. A védőréteg kialakítása, rendszeres karbantartása, és felújítása véleményem szerint alapos szakértelmet, és nagy gyakorlatot igénylő feladat.

Antisztatikus esd padló bevonatolás

Mikor kell védőréteget készíteni?

Erre a kérdésre a legegyszerűbb a választ adni. Akkor kell, ha korábban nem volt védőréteg, vagy pedig a régi már lekopott. A válaszból érzékelhető talán az is, hogy a védőréteg igen fontos „tartozéka” az ESD padozatnak, mert két fontos funkciója is van.

 

Mire jó a védőréteg?

Egyrészt megvédi a padlót a koptató hatásoktól, például a szállítással, pakolással együtt járó karcolásoktól, a járás, szállítás súroló hatásától. A védőréteg ugyanis filmszerű kemény hártyát képez a felületen. Így a tárgyak gyakorlatilag nem érintkeznek közvetlenül a padló felületével, hanem a védőréteg anyagát koptatják. Persze ez csak akkor igaz, ha a bevonatolást szakszerűen végzeték.

Másrészt könnyebbé, egyszerűbbé teszi a napi takarítást, mivel a védőréteg feltölti a padló szabad szemmel nem is látható mélyedéseit, pólusait, és a felületén egy teljesen sima, tükörfényes, vagy matt, de homogén réteget hoz létre. Ezen a sima felületen a por, és más nem tapadó szennyeződések nem tudnak „beleülni” a felületbe, így söpréssel, törléssel (sodrással) nagyon könnyedén eltávolíthatóak.

Ez lehetővé teszi azt is, hogy a napi takarítás során száraz, vagy impregnált moppal végezzük a takarítást, és csak ott alkalmazzunk nyirkos feltörlést, ahol tapadó szennyeződések vannak a padozaton. S mivel az elektronikai üzemekben – az ott folyó tevékenységből, és a technológiából adódóan – általában nem jellemzőek a tapadó szennyeződések, így a bevonattal ellátott ESD padozat takarítása a megszokottnál sokkal kevesebb idő-, és anyagráfordítást fog igényelni.

 

Így készül az ESD padló bevonata

A padló alaptisztítását, és semlegesítését követően vihetjük fel a speciális, ESD padlókra kifejlesztett polimer tartalmú bevonatot. Az anyagot 3 rétegben kenjük fel a padlóra úgy, hogy két réteg között mintegy 40 perc száradási időt biztosítunk.

Az általunk alkalmazott polimer-védőréteg biztosítja a padozat vezetőképességének megtartását, egyúttal könnyen tisztítható és esztétikus védelmet nyújt a padozatnak.

A védőréteg kopásállóságát pedig polírozással lehet javítani, UHS polírozógéppel, polírpadkorong alkalmazásával.

 

A védőréteg karbantartásáról

A védőréteggel ellátott padozat karbantartása nagyon fontos, több szempontból is.

Mindenekelőtt a napi takarítás során fenn kell tartani a padozat folyamatos vezetőképességét, azaz nem szabad olyan tisztítószert használni, melynek maradékai ronthatják a padozat vezetőképes tulajdonságát.

A napi takarítást kézi eszközökkel is végezhetjük, de az üzemcsarnokok nagy egybefüggő területei  jellemzően alkalmasak a gépi tisztításra. A felmosó(súroló) automaták alkalmazásánál azonban oda kell figyelni arra, hogy az alkalmazott szerszám ne tegye tönkre a védőréteget, és esetleg védőréteg nélküli felület esetén magát a padlót.

A napi takarításon túl és a felújítás előtt azonban szükség van időszakos (vagy átmeneti) tisztításra is, amit inkább karbantartásnak nevezünk.

Ezt a munkát ún. szóróradírozással végezzük. Ekkor egy speciális tisztító, és mázhelyreállító-szert dolgozunk be a felületbe, egytárcsás súrolóra helyezett polírkoronggal. A munka során eltávolítjuk a szennyeződést, és feltöltjük a védőrétegen keletkezett felületi sérüléseket, majd egyöntetűen simává polírozzuk a felületet. A munkát végezhetjük normál, vagy magas fordulatú géppel, de az alkalmazandó szert ennek megfelelően kell megválasztani.

 

Milyen gyakran kell karbantartani a bevonatot?

A karbantartó tisztítás gyakoriságát az határozza meg, hogy a padozatot milyen intenzitással, használják, és milyen szennyeződés keletkezik rajta. Ettől függően változik a karbantartási igény, ami jellemzően eltérő a csarnokok egyes területeinél. Nyilvánvalóan nagyobb igénybevételnek vannak kitéve azok a munkahelyi padlók például, ahol a görgős székeket használnak (ha nincsenek műanyag székalátétek) vagy ahol szállítási útvonalak húzódnak, illetve tároló területek találhatóak. Nagyobb igénybevételt jelent, és egyben vegyi szennyeződéssel jár az egyes gépeknél a vegyszerek feltöltése is.

 

A padozatok többségét elsősorban a kopástól kell megvédeni, ami szorosan összefügg a padozat tisztaságával.

A padozat védelme minden esetben kettő alapvető takarítási műveletsorból áll:

  1. A padozat alaptisztítása.

  2. A padozat szakszerű védelme.

Fenti lépések mindegyikét alapvetően két fő szempont vizsgálatát követően kell kiválasztani. Ezek a

  • a padozat anyaga és minősége,

  • valamint a szennyeződés(-ek) milyensége és mértéke.

Fentieken kívül még számos más körülmény is befolyásolhatja a megfelelő takarítási eljárás kiválasztását, de a döntés előkészítésben fenti szempontoknak van meghatározó szerepe.

Hogy őrizheti meg a padozat hosszú élettartamát?

 

1. A padozatot tisztán kell tartani.

A tiszta állapot fenntartásával, illetve rendszeres visszaállításával meg kell felelni több követelménynek. Ez lehet egészségügyi, esztétikai, balesetvédelmi, biztonsági, illetve technológiai követelményből, vagy ezek különböző kombinációjából adódó szempont.

 

2. A padozatot meg kell védeni a kopástól.

A kopás megakadályozása egyszerű gazdasági szempont. Az ingatlantulajdonos elemi, és alapvető érdeke, hogy a javak - jelen esetben az épületek padozata - minél tovább szolgálják a létesítmény, szervezet, épület működését. Az elkopott padozat felújítása, cseréje minden esetben nagyon költséges beruházás, amit még fokoz az a veszteség, kényelmetlenség, és szinte meg sem becsülhető járulékos költség, amely az adott szervezet, egység, épület munkájának, életének átszervezéséből, esetleg szüneteltetéséből, teljes, vagy részleges kiköltöztetéséből következik.

 

3. Meg kell őrizni a padozat eredeti állapotát

Meg kell őrizni, és hosszú időn át fenn kell tartani a padozat eredeti állapotát.

A beruházó, ill. a ingatlant használó alapvető érdeke, hogy a padozat megfelelő állapotát fenntartsa, ami attól függően, hogy milyen padozat típust választottak, lehet egyszerű, kevésbé költséges, vagy éppen bonyolult, költséges feladat is.

Az üzemeltető persze dönthet úgy is, hogy nem költ a padozat állapotának fenntartására, de ebben az esetben számolnia kell, - de ha nem is számol vele, később okvetlenül szembesülni fog - a padozat elhanyagolásának hátrányos, sőt, esetenként igen súlyos következményeivel.

 

+1 fontos tényező: a takarítás során biztosítani kell a padozaton való biztonságos, csúszásmentes közlekedést!

A Granpol Kft. - mint a padozat tisztítás, és ápolás szakértője – célul tűzte ki, hogy az üzemeltetőket segítse és támogassa abban, hogy az általuk működtetett létesítmény padozatának újszerű állapotát hosszú távon megőrizze.

Kapcsolódó cikkek, melyeket érdemes elolvasnia:

Miért kell egy padozatot ápolni, gondozni?

Jellemző hibák a padozatok tisztítása során

Gresslap padozatok kezelése - avagy: a rossz takarítással ártunk a padlónak?

Cikksorozatunkban a Milliken Padlószőnyegeken keresztül mutatjuk be a padlószőnyegek helyes karbantartását a kiválsztási szempontok figyelembe vételétől a rendszeres tisztításig bezárólag. Sorozatunk első részében a padlószőnyegek száltípusait, gyártási eljárásait és a szín- és minta kombinációk előnyeit tárgyaljuk.

A Milliken szőnyegek megalkotásakor kiemelt figyelmet fordítottak a nagy kopásállóságra és a hosszú élettartamra.

Mint minden szőnyeg, lényegesen hamarabb elveszítheti esztétikai megjelenését, ha nem megfelelően tartják karban. A hatékony karbantartás megnöveli a szőnyeg élettartalmát és csökkenti a karbantartási költségeket. A karbantartás megtervezésekor figyelembe kell venni az összes területet és a különböző terheltséget. A buklé modul szőnyegek sajátossága, hogy a méretre kivágáskor a széleken átmetszésre kerülnek a hurok, ami installáláskor,vagy a használat során kilóghat, kibolyhozódhat. A karbantartás során az ilyen jellegű elváltozásokat egy úgynevezett trimmelő ollóval le kell vágni. A szélek kibolyhosodása esztétikai elváltozás, melyet a takarítás során trimmeléssel ki lehet javítani.

Adatok a könnyű padlószőnyeg karbantartáshoz

A felület igénybevételéhez igazítható megfelelő termék kiválasztását jelentősen befolyásolja karbantartási költsége és az élettartama. A Milliken szőnyegek alábbi tartalma meghatározza a hosszabb élettartalmat.

A padlószőnyeg száltípusa

Nylon 6,6

Ezek a nagykristályos polimerszálak, melyek olyan erős kötésben vannak, hogy a szennyeződéseknek nagyon nehéz megtapadniuk. A szőnyeghez használt szálak minősége döntően meghatározza, hogy mennyi kosz tapad hozzájuk.

Nylon 6

Ez egy kevésbé kristályos, lágyabb szerkezet, mely még így is jelentősen jobb szennytaszítási tulajdonsággal bír, mint egy normál polyamidszál.

A padlószőnyeg gyártási eljárása

Stainsmart®

Ötvözi a fluorid kémiai eljárást a szennyeződés gátlással és a nano részecske technológiával, mely a maximális tartósság és hatékonyság érdekében hőkezeléssel kerül a szálakra.

  • Segít megelőzni a szálak beszennyeződését a portól és a mocsoktól.
  • Javítja a padló portaszítását, ezáltal az olajos szennyeződés és a kifolyt ételek könnyen eltávolíthatóak.
  • Könnyen eltávolíthatóak a felületre borult folyadékok.
  • „Szennytaszító”hatás, nem engedi, hogy a szál magába szívja a szennyeződést, annak felületén rakódik le.

MilliguardPlus™

  • A fluorid kémiai eljárás ellenállást biztosít a szennyeződésekkel és akiborult folyadékokkal szemben.

AlphaSan® Antibakteriális Védelem

  • Gátolja a baktériumok szaporodását és felületre került szennyeződések szagát.

Termék

Száltípus

Védelemi szabvány

Premium Cut Pile-Plain

Nylon 6,6

Milliguard™

Premium Cut Pile Patterned

Nylon 6,6

Stainsmart®

High Performance Loop Comfort Plus 2

Nylon 6,6

Stainsmart® Alphasan®

Design Essentials Value Loop Pile

Nylon 6,6

MilliguardPlus™

Milliken Antimicrobial

Essentials Colours Value Loop Pile

Nylon 6

MilliguardPlus™

Milliken Antimicrobial

A padlószőnyeg szín és a minta előnyei

A szőnyeg élettartalmát megnövelhetjük, ha a felhasználási helynek megfelelő színt és mintázottságot választunk, mely elfedi a szennyeződéseket és segít megőrizni a szőnyeg megfelelő állapotát. A mintáknak számos előnyei vannak, beleértve, hogy hangulatot teremt, textúráltságot ad. Azonban az egyik legfontosabb szempont a szennyeződés és a foltok elrejtése, és a termék élete során az esztétikus megjelenés fenntartása. Íly módon a minta és a foltelrejtő képesség minden másnál többet tesz a környezetért, a szőnyeg élettartamának növelésével.

 

Ezt kínálja a Millitron™ mintarendszere felár nélkül.

  • Leghatékonyabban a sötétebb matt színek őrzik meg külsejüket, miközben a nagyon halvány, extrém élénk vagy túlságosan sötét színeket tanácsos kerülni olyan helyeken, ahol nagy a szennyeződés lehetősége.
  • A Millitron™ festőrendszere lehetővé teszi a színárnyalatok keverését. A leghatékonyabb módon a különböző színek rejtik el a foltokat és a szennyeződéseket, szemben az egyhangú mintákkal.
  • A kisebb, a nagyobb vagy akár a véletlenszerű dizájntól függetlenül a minta hatékonyan rejti el a koszt.
  • A leghatékonyabb módja a szennyeződés elrejtésének a kisebb fekete elemek használata a mintázatban.

Kapcsolódó cikkek, melyeket érdemes elolvasnia:

Padlószőnyeg Karbantartás - Megelőzés

Ne kövesse el ezeket a tipikus padozattisztítási hibákat!

Miért kell egy padozatot ápolni, gondozni?

Bizonyított tény, hogy az irodatérben a szennyeződések 70-80%-a a gyalogos forgalomból származik. Minden ilyen helyen kétségtelenül a padlóburkolat van leginkább a szennyeződéseknek kitéve. A megfelelően kialakított szennyfogó zónák segítik összegyűjteni a kintről érkező koszt, csökkentik a takarítási költségeket és segít megőrizni a tisztaság érzetét.

Kutatások bizonyították, hogy a padlószőnyegben lévő kosz 7 méter hosszú szakaszon 92%-ban a cipővel lett behordva. Nem mindegyik bejáratra igaz ez, de sose a kivételeket vegyük alapul.

Hogyan alakítsunk ki hatékony szennyfogó zónákat?

  • A szennyfogó zónákat a bejárati ajtó előtt teljes szélességben kell kialakítani, úgy hogy ne lehessen kikerülni azt. A zónának legalább olyan nagynak kell lennie, hogy 5 lépéssel lehessen átmenni rajta, így eltávolítva a lehető legtöbb szennyeződést és nedvességet. Ez általánosan legalább 2,5 métert jelent és követnie kell a gyalogos forgalom nyomvonalát.
  • A szennyfogó zónák kialakítása szempontjából nagyon hatékony a forgóajtók telepítése, mivel az embereknek kisebbeket és többet kell lépniük, miközben bejönnek az ajtón.
  • A szennyfogó szőnyeg liftben, vagy mozgólépcsők alján és tetején való elhelyezése megakadályozza a szennyeződés bejutását az épület magasabb szintjeire.
  • A szennyfogó szőnyeg használata az éttermek, a kávézók, vagy bent a konyha terület előtt, megelőzi, hogy a zsíros szennyeződést a személyzet behordja étkező területre.
  • A szennyfogó szőnyeget rendszeresen porszívózni kell, hogy megőrizze hatékonyságát. Azért, hogy megelőzzük a szőnyeg károsodását, kopását a szemcséktől, portól, mocsoktól és nedvességtől a Milliken kifejlesztette a szennyfogó rendszerét: 'Milliken Obex'.

 

Kültéri szennyfogók

'Prior' egy flexibilis szennyfogó szőnyeg, melyet elsődleges szennyfogóként kell lefektetni. Az illesztések biztosítják a kör alakú dizájn folytonosságát, beleértve a rugalmas kaparófelületet, mely a terméket rendkívül tartóssá és hatékonnyá teszi a szennyeződésekkel szemben.

 

Beltéri szennyfogók

A 'Forma' ötvözi a rugalmas Prior modult a Milliken Obex anyagával. A forma tökéletesen beépíthető keretbe minimális vágási veszteséggel. A kör alakú kiképzés és az egyedi textil konstrukció teszi igazán hatékonnyá a szennyeződéssel és a nedvesség szemben.

 

Szövetalapú szennyfogó zónák

Az 'Atrium' tekercsben is kapható és olyanesetekben is használható, amikor a textilszennyfogó rendszer az elvárás. Az Atrium hosszában fektetendő személyzeti bejáratoknál, körüljáró részeknél, büféknél, vagy főbejáratoknál. Elnyeli a koszt és felszívja a nedvességet kaparó nélkül. Az Atrium esztétikailag és funkcióját tekintve is kiváló.

A 'Tutari' egyedi szőnyegigény esetén alkalmas. A flexibilis szőnyeg a teljes épület padlóburkolatának védelmére alkalmas. A Tutari szőnyegek ugyan abból az anyagból készülnek mint az Atrium, de gumírozott hátoldallal és tapadóval van ellátva, mely minimálisra csökkenti a szőnyeg elmozdulását. A termék 9 standard méretben kapható.

Kapcsolódó cikkek, melyeket érdemes elolvasnia:

Padlószőnyeg Karbantartás - Bevezető

A padozatok ápolásának 3 fontos lépése

Ne kövesse el ezeket a tipikus padozattisztítási hibákat!

 

A PVC és a linóleum padlók számtalan előnnyel rendelkeznek, azonban van egy, de tényleg csak egyetlenegy hátrányuk. Viszonylag gyorsan kopnak és ettől felületük csúnya lesz.

Önnek is gondot okoz a kopott PVC padló?

Ha már tapasztalta, vagyis a padló felülete kopottas, fátyolos, akkor még időben vagyunk, tudunk segíteni. Ha a padló felületének felső rétegéről a minta lekopott, és az alap látszik, esetleg már lyukasra kopott, akkor a takarítás, felújítás, felületvédelem technológiájával már nem tudunk segíteni, feltehetően cserélni kell. Természetesen még ekkor sincs késő, mert tanácsadással tudunk segíteni annak érdekében, hogy megfelelő kopásállóságú anyagot válasszon, a kivitelezésnél ne történjenek olyan hibák, amik a következő burkolat idő előtti elkopásához vezethetnek.

Ha PVC és Linóleum padlóját szeretné szakszerűen, és hatékonyan megvédeni az idő előtti elkopástól – és ami talán ennél is fontosabb – folyamatosan csodálatos matt-, selyem-, vagy magas fényben pompázni, forduljon hozzánk bizalommal.

Mikor kell a felületvédelmet elkészíteni?

A felületvédelmet a PVC, linóleum padló lerakásakor kell legelőször elvégezni.
Mindaddig, amíg a PVC vagy linóleum padló felső „kopó” rétege le nem kopott, addig soha nincs igazából későn, de legjobb a kopás megkezdődését megelőzni, ezért az új PVC padló védelmére is gondot kell fordítani, mondhatjuk, erre kell a legnagyobb gondot fordítani. Nem elegendő akkor, amikor a kopásnak, sérülésnek már szemmel látható jelei vannak.

Ha a padló még nem kopott, nem is fátyolos, akkor érdemes igazán a védelemmel foglalkozni annak érdekében, hogy megőrizzük újszerű állapotát. Az új padló védelmével lehet a legnagyobb a nyereségünk, hiszen a padló így marad meg az igazi, újszerű állapotában.

A kivitelezés során melyik az az időpont, amikor a padló védelmét el kell készíteni?

Ez nagyon nem mindegy.
Kezdjük azzal, hogy mikor kell a PVC padlót lerakni. Ez legyen a kivitelezési munkák sorában a költözés előtt a legutolsó munkafolyamat. Előzze meg minden kivitelezési munka, a festés, álmennyezet szerelés, gépészeti, és elektromos szerelvényezés, világítótestek felszerelése, párkányok felrakása, függönytartók felszerelése - tehát minden.
Előzze meg a durva, és a pipere takarítás, és ha mindez elkészült, akkor következzen az aljzat kiegyenlítés, és a padló lefektetése.

A padló lefektetését követően, még a költözés megkezdése előtt készüljön el a felületvédelem, és a polírozás is.
Ha ez valamiért nem valósítható meg, (pl. a helyiségben álpadló készül (szerverterem, vezérlőterem, műszerterem), vagy a helyiség technológiai terület (gépterem, műtő, laboratórium) célját szolgálja, és több kivitelezési munkát csak az álpadló, ill. a burkolat elkészítése után lehet elvégezni) akkor a padlót a lerakást követően el kell látni felületvédelemmel, és a munkák folytatása előtt lépésálló fóliából vagy hullámpapírból, esetleg kartonpapírból készült és rögzített takarással kell ellátni, így kell megvédeni a durva mechanikai behatástól és a portól, ami a technológiai eszközök, gépek behordásakor, és a szerelési munkák végzésekor érhetik.

 

Mennyire tartós a védőréteg, van-e vele további teendő?

1. A védőréteg tartóssága alapvetően a használat jellegétől, és intenzitásától függ. Az üzemeltető legtöbbet azzal tud tenni, ha gondoskodik a rendszeres, és szakszerű tisztításról. Ez rendkívül egyszerű, itt a szakértő tisztításnál arra gondolunk, hogy ne használjanak semmi olyan anyagot, vagy módszert, amelyek kárt okozhatnak, vagyis a takarítás során ne használjunk agresszív eljárásokat, pl. erősen savas, vagy erősen lúgos tisztítószereket.

A takarítás során tulajdonképpen semmi bonyolult, vagy különleges eljárást, technológiát nem kell alkalmazni. A lerakódott port elsősorban a száraz, vagy impregnált feltörléssel kell eltávolítani. Láthatjuk, ilyenkor a takarítás még vizet sem igényel, rendkívül gyorsan, és környezetkímélő módon lehet takarítani. Vizes – azon belül is nyirkos – feltörlésre általában akkor van szükség, ha a padlón valamilyen folt keletkezik ide értve az esős, latyakos időjárást is.

A takarításnál a hangsúly elsősorban a gyakoriságon van. A padlót leginkább a por, és más behordott mechanikai részecskék károsítják. A lerakódott por karcolja, súrolja felületet, a járás hatására úgy viselkedik, mint ha folyamatosan csiszolóvászonnal dolgoznánk a felületen. A súroló hatás - természetesen - karcolja, koptatja a felületet, ezért a port rendszeresen el kell távolítani. Itt is, mint minden más takarítási eljárásnál arra kell törekedni, hogy minél kíméletesebb módszerekkel, minél gyakrabban avatkozzunk be. A padozat védelme során nagyon nagy szolgálatot tesz a bejárattoknál kialakított szennyfogó zóna.

 

2. A védőréteg a használat során persze megkophat, de ez nem jelent problémát, mert nagyon egyszerűen felújítható. Amennyiben a védőréteget az elkészítés során a technológia pontos betartásával, és a megfelelő 5 rétegben készítették el, akkor a megfelelő felújítószer alkalmazásával szóróradírozással, (UHS, vagy normál polírozással) felújítható. Ez egyszerű, gyors, és költségkímélő eljárás. További előnye, hogy a területet az eljárás idejére nem, vagy csak nagyon rövid időre kell kivonni a használatból.

Ha az üzemeltető figyelemmel kíséri a padló állapotát, és a védelmet elkészítő szakcéggel együttműködve időben elvégezteti a megkopott védőréteg felújítását, akkor a padozat újszerű állapota lényegében állagromlás nélkül korlátlan ideig megőrizhető.

 

3. Ha a védőréteg a tartós, intenzív használattól annyira lekopott, hogy felújítása már nem lehetséges, új bevonatot kell készíteni. Ennek gyakorisága, és hatóköre sok mindentől függ. Az szinte teljes bizonyossággal állítható, hogy az első védőréteg szakszerű, és megfelelő rétegszámú elkészítése esetén szakszerű takarítás mellett biztosan nem kell a teljes objektum, teljes padozatán a védőréteget újra elkészíteni a következő alkalommal. Mivel az egyes helyiségek használatának intenzitása eltérő – a kevésbé intenzíven használt padozatok védőrétege nagyon sokszor felújítható, ezért új bevonatot csak abban a néhány helyiségben – és ezeknek is csak azon részeit kell készíteni, ahol a használat a legintenzívebb. Ilyenek lehetnek a külső- és belső ügyfélszolgálati helyiségek, titkárságok, fénymásoló, nyomtató helyiségek, közlekedők, ezen belül is a bejáratok, illetve ezek környéke stb. Ez azt jelenti, hogy a padozat jó állapota nagyon költséghatékonyan megóvható.

Ebben tudunk segíteni Önnek. Hogyan?

A padlót védőréteggel látjuk el.

Hogyan készül a padozatot védő réteg?

1. A padozaton alaptisztítást végzünk.

  • Ha új a padló anyaga, akkor eltávolítjuk róla a gyártáskor ráhordott viasz réteget, és a lerakáskor rárakódott port, és más építési szennyeződéseket, maradék anyagokat.

  • Az alaptisztítással minden szennyeződést, oda nem való anyagot el kell távolítani, és a tisztítás eredményeként a padló vissza kell, hogy nyerje eredeti színét, és árnyalatát. Az alaptisztítás eredményeként a PVC és linóleum padló teljesen homogén, a sérülések, karcolások nem látszódnak, mert a szennyeződést eltávolítottuk belőlük.

  • Ha a PVC vagy a linóleum használt, akkor az alaptisztítással eltávolítjuk az esetleg korábbi védőréteg maradványait, és a szennyeződéseket. Itt különös gondossággal járunk el, mert a korábbi használattól keletkezett sérülések, kopások bemélyedések megteltek szennyeződéssel, sőt gyakran különböző foltok, ragasztóanyagok is vannak a felületen.

2. Következő lépés a felületet semlegesítése, és szárítása.

A nem megfelelően semlegesített, és nem kellőképpen kiszárított padozaton a bevonat nem lesz megfelelő minőségű, rövidebb-hosszabb idő után hibák jelennek meg a felületen.

3. A védőréteget polimer védőanyagból készítjük.

Ebből 2 alapozó-, és 3 fedőréteget hordunk fel a felületre. Az egyes rétegeket vékonyan hordjuk fel, közte megfelelő száradási időt tartunk. Csak a megfelelő mennyiségben, rétegenként vékonyan felhordott, és kenéssel készített védőréteg látja el funkcióját. Az 5 rétegnél kevesebb, vastagon felkent, és öntéssel készített padlóbevonat nem megfelelő minőségű.

4. A padozat polírozása

Az elkészített bevonatot a megfelelő eljárással polírozzuk, keményítjük annak érdekében, hogy a védőréteg tartósabb legyen, az igénybevételnek jobban ellenálljon.

A védőréteg előnyei:

  • hosszú távon megvédi a PVC és linóleum padlót a kopástól,

  • miközben könnyű takaríthatóságot tesz lehetővé,

  • a por, és más szennyeződések nem halmozódnak fel a padló mélyedéseiben, és réseiben,

  • és a padló magasabb esztétikai értékével a használóinak kellemes közérzetet biztosít.

Kapcsolódó cikkek, melyeket érdemes elolvasnia:

Ne kövesse el ezeket a tipikus padozattisztítási hibákat!

Miért kell egy padozatot ápolni, gondozni?

Meg tudom akadályozni a burkolat kopását, ha eléggé kemény felületű burkolóanyagot választok?